The post “Past Lives” & “The Holdovers” Lead the Way at the 2024 Indie Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>Past Lives came into the night as one of the front-runners for the best feature award and defeated All of Us Strangers, American Fiction, May December, Passages, and We Grown Now to take it home. Celine Song brought the film’s win total to two after collecting the trophy for the best director.
The Holdovers was also among the night’s biggest winners with three trophies, including acting accolades for its stars Da’Vine Joy Randolph and Dominic Sessa. American Fiction was right behind with two awards, including best lead performance (Jeffrey Wright) and best screenplay (Cord Jefferson).
Beef led the way in the television categories and won two of the night’s biggest awards – best new scripted series and best lead performance (Ali Wong). HBO’s The Last of Us also did pretty great, and its guest stars Nick Offerman and Keivonn Montreal Woodard both collected trophies for their respective performances.
The 2024 Film Independent Spirit Awards took place on February 25 at the Santa Monica Pier in Santa Monica, California, with Aidy Bryant hosting the festivities.
BEST FEATURE
(Given to the producer)
Past Lives
Producers: David Hinojosa, Pamela Koffler, Christine Vachon
BEST LEAD PERFORMANCE
Jeffrey Wright
American Fiction
BEST DIRECTOR
Celine Song
Past Lives
BEST FIRST FEATURE
(Award given to director and producer)
A Thousand and One
Director: A.V. Rockwell
Producers: Julia Lebedev, Rishi Rajani, Eddie Vaisman, Lena Waithe, Brad Weston
BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE
Dominic Sessa
The Holdovers
JOHN CASSAVETES AWARD
(Given to best feature made for under $1,000,000; award given to writer, director and producer)
Fremont
Director/Writer: Babak Jalali
Writer: Carolina Cavalli
Producers: Rachael Fung, Chris Martin, Marjaneh Moghimi, George Rush, Sudnya Shroff, Laura Wagner
BEST CINEMATOGRAPHY
Eigil Bryld
The Holdovers
BEST EDITING
Daniel Garber
How to Blow Up a Pipeline
BEST NEW SCRIPTED SERIES
(Given to the creator, executive producer, co-executive producer)
Beef
Creator/Executive Producer: Lee Sung Jin
Executive Producers: Steven Yeun, Ali Wong, Jake Schreier, Ravi Nandan, Alli Reich
Co-Executive Producers: Alice Ju, Carrie Kemper
BEST LEAD PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Ali Wong
Beef
BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
(Award given to creator, executive producer, co-executive producer)
Dear Mama
Executive Producers: Lasse Järvi, Quincy ‘QD3’ Jones III, Staci Robinson, Nelson George, Charles D. King, Peter Nelson, Adel ‘Future’ Nur, Jamal Joseph, Ted Skillman, Allen Hughes, Steve Berman, Marc Cimino, Jody Gerson, John Janick, Nicholas Ferrall, Nigel Sinclair
BEST SCREENPLAY
Cord Jefferson
American Fiction
BEST FIRST SCREENPLAY
Samy Burch; Story by Samy Burch, Alex Mechanik
May December
BEST INTERNATIONAL FILM
(Given to the director)
Anatomy of a Fall
France
Director: Justine Triet
BEST BREAKTRHOUGH PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Keivonn Montreal Woodard
The Last of Us
BEST DOCUMENTARY
(Given to the director and producer)
Four Daughters
Director: Kaouther Ben Hania
Producer: Nadim Cheikhrouha
BEST SUPPORTING PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Nick Offerman
The Last of Us
BEST SUPPORTING PERFORMANCE
Da’Vine Joy Randolph
The Holdovers
TRUER THAN FICTION AWARD
(Presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition)
Set Hernandez
Director: Unseen
ROBERT ALTMAN AWARD
(Given to one film’s director, casting director and ensemble cast)
Showing Up
Director: Kelly Reichardt
Casting Director: Gayle Keller
Ensemble Cast: André Benjamin, Hong Chau, Judd Hirsch, Heather Lawless, James Le Gros, John Magaro, Matt Malloy, Amanda Plummer, Maryann Plunkett, Denzel Rodriguez, Michelle Williams
PRODUCERS AWARD
(Honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films)
Monique Walton
SOMEONE TO WATCH AWARD
(Recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition)
Monica Sorelle
Director: Mountains
BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
Jury Duty
Ensemble Cast: Alan Barinholtz, Susan Berger, Cassandra Blair, David Brown, Kirk Fox, Ross Kimball, Pramode Kumar, Trisha LaFache, Mekki Leeper, James Marsden, Edy Modica, Kerry O’Neill, Rashida Olayiwola, Whitney Rice, Maria Russell, Ishmel Sahid, Ben Seaward, Ron Song, Evan Williams
The post “Past Lives” & “The Holdovers” Lead the Way at the 2024 Indie Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>The post “Everything Everywhere” & “The Bear” Lead the Way at the 2023 Independent Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>The total domination of Everything Everywhere doesn’t come as a shocker after it entered the night with a total of eight nominations, but it’s still quite historic. This sci-fi dramedy managed to win in all the seven categories it was nominated for, making history the most-awarded film at the Independent Spirit Awards.
In addition to winning best feature, its helmers Daniel Kwan and Daniel Scheinert also collected accolades for writing and directing this film, while Paul Rogers picked up a trophy for editing it. Its stars Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, and Stephanie Hsu all collected acting awards in their respective categories.
Film Independent also handed out awards in several TV categories for the third time this year, and The Bear was the biggest winner of the night. It was named the best new scripted series, while Ayo Edebiri picked up a trophy for her supporting performance in this show.
The 38th Independent Spirit Awards took place on March 4 at Santa Monica Pier, California, with Hasan Minhaj hosting the festivities for the first time.
Best Feature
Everything Everywhere All at Once
Best Lead Performance
Michelle Yeoh
Everything Everywhere All at Once
Best Lead Performance in a New Scripted Series
Quinta Brunson
Abbott Elementary
Best Director
Daniel Kwan & Daniel Scheinert
Everything Everywhere All at Once
John Cassavetes Award
The Cathedral
Writer/Director: Ricky D’Ambrose
Producer: Graham Swon
Best First Feature
Aftersun
Director: Charlotte Wells
Producers: Mark Ceryak, Amy Jackson, Barry Jenkins, Adele Romanski
Robert Altman Award
Women Talking
Director: Sarah Polley
Casting Directors: John Buchan, Jason Knight
Ensemble Cast: Shayla Brown, Jessie Buckley, Claire Foy, Kira Guloien, Kate Hallett, Judith Ivey, Rooney Mara, Sheila McCarthy, Frances McDormand, Michelle McLeod, Liv McNeil, Ben Whishaw, August Winter
Producers Award
Tory Lenosky
Best Breakthrough Performance
Stephanie Hsu
Everything Everywhere All At Once
Someone To Watch Award
Nikyatu Jusu
Nanny
Best Cinematography
Florian Hoffmeister
Tár
Best Editing
Paul Rogers
Everything Everywhere All At Once
Best New Non-Scripted or Documentary Series
The Rehearsal
Creator/Executive Producer: Nathan Fielder
Executive Producers: Dave Paige, Dan McManus, Christie Smith
Co-Executive Producers: Carrie Kemper, Eric Notarnicola
Truer Than Fiction Award
Reid Davenport
I Didn’t See You There
Best New Scripted Series
The Bear
Creator/Executive Producer: Christopher Storer
Executive Producers: Joanna Calo, Josh Senior, Hiro Murai
Co-Executive Producer: Rene Gube
Best Ensemble Cast in a New Scripted Series
Pachinko
Ensemble Cast: Soji Arai, Jin Ha, Inji Jeong, Minha Kim, Kaho Minami, Lee Minho, Steve Sanghyun Noh, Anna Sawai, Jimmi Simpson, Yuh-jung Youn
Best Screenplay
Daniel Kwan & Daniel Scheinert
Everything Everywhere All At Once
Best First Screenplay
John Patton Ford
Emily the Criminal
Best International Film
Joyland
Pakistan/USA
Director: Saim Sadiq
Best Supporting Performance In a New Scripted Series
Ayo Edebiri
The Bear
Best Documentary
All the Beauty and the Bloodshed
Director/Producer: Laura Poitras
Producers: Howard Gertler, Nan Goldin, Yoni Golijov, John Lyons
Best Supporting Performance (Film)
Ke Huy Quan
Everything Everywhere All at Once
The post “Everything Everywhere” & “The Bear” Lead the Way at the 2023 Independent Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>The post 2022 Independent Spirit Awards: “The Lost Daughter” Crowned as Top Winner appeared first on TheDailyDay.
]]>The Lost Daughter won the biggest award of the night—the best feature—beating A Chiara, C’mon C’mon, The Novice, and Zola along the way. Its director Maggie Gyllenhaal also had an amazing night, and she was crowned as the best director and best screenwriter for her work on this film.
The acting categories were pretty colorful, with Simon Rex (Red Rocket) and Taylour Paige (Zola) taking home awards for the best male and female lead. Troy Kotsur (CODA) and Ruth Negga (Passing) also received trophies for their supporting performances.
The Independent Spirit Awards also honored the best television projects of the past year for the second time in a row. Reservation Dogs was the biggest winner in this field with two major awards—the best new scripted series and the best ensemble cast.
The 2022 Independent Spirit Awards were held on March 6th at Santa Monica Pier, with Megan Mullally and Nick Offerman serving as hots.
BEST FEATURE
The Lost Daughter
BEST MALE LEAD
Simon Rex, Red Rocket
BEST FEMALE LEAD
Taylour Paige, Zola
BEST DIRECTOR
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
BEST SUPPORTING MALE
Troy Kotsur, Coda
BEST INTERNATIONAL FILM
Drive My Car (Japan)
JOHN CASSAVETES AWARD
Shiva Baby
BEST DOCUMENTARY
Summer of Soul
BEST FIRST SCREENPLAY
Vanessa Block and Michael Sarnoski, Pig
BEST FIRST FEATURE
7 Days
BEST EDITING
Joi McMillon, Zola
BEST SCREENPLAY
The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal.
BEST SUPPORTING FEMALE
Ruth Negga, Passing
BEST CINEMATOGRAPHY
Edu Grau, Passing
ROBERT ALTMAN AWARD
Mass
BEST NEW SCRIPTED SERIES
Reservation Dogs
BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
Reservation Dogs
BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
Black and Missing
BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Lee Jung-jae, Squid Game
BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Thuso Mbedu, The Underground Railroad
The post 2022 Independent Spirit Awards: “The Lost Daughter” Crowned as Top Winner appeared first on TheDailyDay.
]]>The post “Past Lives” & “The Holdovers” Lead the Way at the 2024 Indie Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>Past Lives came into the night as one of the front-runners for the best feature award and defeated All of Us Strangers, American Fiction, May December, Passages, and We Grown Now to take it home. Celine Song brought the film’s win total to two after collecting the trophy for the best director.
The Holdovers was also among the night’s biggest winners with three trophies, including acting accolades for its stars Da’Vine Joy Randolph and Dominic Sessa. American Fiction was right behind with two awards, including best lead performance (Jeffrey Wright) and best screenplay (Cord Jefferson).
Beef led the way in the television categories and won two of the night’s biggest awards – best new scripted series and best lead performance (Ali Wong). HBO’s The Last of Us also did pretty great, and its guest stars Nick Offerman and Keivonn Montreal Woodard both collected trophies for their respective performances.
The 2024 Film Independent Spirit Awards took place on February 25 at the Santa Monica Pier in Santa Monica, California, with Aidy Bryant hosting the festivities.
BEST FEATURE
(Given to the producer)
Past Lives
Producers: David Hinojosa, Pamela Koffler, Christine Vachon
BEST LEAD PERFORMANCE
Jeffrey Wright
American Fiction
BEST DIRECTOR
Celine Song
Past Lives
BEST FIRST FEATURE
(Award given to director and producer)
A Thousand and One
Director: A.V. Rockwell
Producers: Julia Lebedev, Rishi Rajani, Eddie Vaisman, Lena Waithe, Brad Weston
BEST BREAKTHROUGH PERFORMANCE
Dominic Sessa
The Holdovers
JOHN CASSAVETES AWARD
(Given to best feature made for under $1,000,000; award given to writer, director and producer)
Fremont
Director/Writer: Babak Jalali
Writer: Carolina Cavalli
Producers: Rachael Fung, Chris Martin, Marjaneh Moghimi, George Rush, Sudnya Shroff, Laura Wagner
BEST CINEMATOGRAPHY
Eigil Bryld
The Holdovers
BEST EDITING
Daniel Garber
How to Blow Up a Pipeline
BEST NEW SCRIPTED SERIES
(Given to the creator, executive producer, co-executive producer)
Beef
Creator/Executive Producer: Lee Sung Jin
Executive Producers: Steven Yeun, Ali Wong, Jake Schreier, Ravi Nandan, Alli Reich
Co-Executive Producers: Alice Ju, Carrie Kemper
BEST LEAD PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Ali Wong
Beef
BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
(Award given to creator, executive producer, co-executive producer)
Dear Mama
Executive Producers: Lasse Järvi, Quincy ‘QD3’ Jones III, Staci Robinson, Nelson George, Charles D. King, Peter Nelson, Adel ‘Future’ Nur, Jamal Joseph, Ted Skillman, Allen Hughes, Steve Berman, Marc Cimino, Jody Gerson, John Janick, Nicholas Ferrall, Nigel Sinclair
BEST SCREENPLAY
Cord Jefferson
American Fiction
BEST FIRST SCREENPLAY
Samy Burch; Story by Samy Burch, Alex Mechanik
May December
BEST INTERNATIONAL FILM
(Given to the director)
Anatomy of a Fall
France
Director: Justine Triet
BEST BREAKTRHOUGH PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Keivonn Montreal Woodard
The Last of Us
BEST DOCUMENTARY
(Given to the director and producer)
Four Daughters
Director: Kaouther Ben Hania
Producer: Nadim Cheikhrouha
BEST SUPPORTING PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Nick Offerman
The Last of Us
BEST SUPPORTING PERFORMANCE
Da’Vine Joy Randolph
The Holdovers
TRUER THAN FICTION AWARD
(Presented to an emerging director of non-fiction features who has not yet received significant recognition)
Set Hernandez
Director: Unseen
ROBERT ALTMAN AWARD
(Given to one film’s director, casting director and ensemble cast)
Showing Up
Director: Kelly Reichardt
Casting Director: Gayle Keller
Ensemble Cast: André Benjamin, Hong Chau, Judd Hirsch, Heather Lawless, James Le Gros, John Magaro, Matt Malloy, Amanda Plummer, Maryann Plunkett, Denzel Rodriguez, Michelle Williams
PRODUCERS AWARD
(Honors emerging producers who, despite highly limited resources, demonstrate the creativity, tenacity and vision required to produce quality independent films)
Monique Walton
SOMEONE TO WATCH AWARD
(Recognizes a talented filmmaker of singular vision who has not yet received appropriate recognition)
Monica Sorelle
Director: Mountains
BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
Jury Duty
Ensemble Cast: Alan Barinholtz, Susan Berger, Cassandra Blair, David Brown, Kirk Fox, Ross Kimball, Pramode Kumar, Trisha LaFache, Mekki Leeper, James Marsden, Edy Modica, Kerry O’Neill, Rashida Olayiwola, Whitney Rice, Maria Russell, Ishmel Sahid, Ben Seaward, Ron Song, Evan Williams
The post “Past Lives” & “The Holdovers” Lead the Way at the 2024 Indie Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>The post “Everything Everywhere” & “The Bear” Lead the Way at the 2023 Independent Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>The total domination of Everything Everywhere doesn’t come as a shocker after it entered the night with a total of eight nominations, but it’s still quite historic. This sci-fi dramedy managed to win in all the seven categories it was nominated for, making history the most-awarded film at the Independent Spirit Awards.
In addition to winning best feature, its helmers Daniel Kwan and Daniel Scheinert also collected accolades for writing and directing this film, while Paul Rogers picked up a trophy for editing it. Its stars Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, and Stephanie Hsu all collected acting awards in their respective categories.
Film Independent also handed out awards in several TV categories for the third time this year, and The Bear was the biggest winner of the night. It was named the best new scripted series, while Ayo Edebiri picked up a trophy for her supporting performance in this show.
The 38th Independent Spirit Awards took place on March 4 at Santa Monica Pier, California, with Hasan Minhaj hosting the festivities for the first time.
Best Feature
Everything Everywhere All at Once
Best Lead Performance
Michelle Yeoh
Everything Everywhere All at Once
Best Lead Performance in a New Scripted Series
Quinta Brunson
Abbott Elementary
Best Director
Daniel Kwan & Daniel Scheinert
Everything Everywhere All at Once
John Cassavetes Award
The Cathedral
Writer/Director: Ricky D’Ambrose
Producer: Graham Swon
Best First Feature
Aftersun
Director: Charlotte Wells
Producers: Mark Ceryak, Amy Jackson, Barry Jenkins, Adele Romanski
Robert Altman Award
Women Talking
Director: Sarah Polley
Casting Directors: John Buchan, Jason Knight
Ensemble Cast: Shayla Brown, Jessie Buckley, Claire Foy, Kira Guloien, Kate Hallett, Judith Ivey, Rooney Mara, Sheila McCarthy, Frances McDormand, Michelle McLeod, Liv McNeil, Ben Whishaw, August Winter
Producers Award
Tory Lenosky
Best Breakthrough Performance
Stephanie Hsu
Everything Everywhere All At Once
Someone To Watch Award
Nikyatu Jusu
Nanny
Best Cinematography
Florian Hoffmeister
Tár
Best Editing
Paul Rogers
Everything Everywhere All At Once
Best New Non-Scripted or Documentary Series
The Rehearsal
Creator/Executive Producer: Nathan Fielder
Executive Producers: Dave Paige, Dan McManus, Christie Smith
Co-Executive Producers: Carrie Kemper, Eric Notarnicola
Truer Than Fiction Award
Reid Davenport
I Didn’t See You There
Best New Scripted Series
The Bear
Creator/Executive Producer: Christopher Storer
Executive Producers: Joanna Calo, Josh Senior, Hiro Murai
Co-Executive Producer: Rene Gube
Best Ensemble Cast in a New Scripted Series
Pachinko
Ensemble Cast: Soji Arai, Jin Ha, Inji Jeong, Minha Kim, Kaho Minami, Lee Minho, Steve Sanghyun Noh, Anna Sawai, Jimmi Simpson, Yuh-jung Youn
Best Screenplay
Daniel Kwan & Daniel Scheinert
Everything Everywhere All At Once
Best First Screenplay
John Patton Ford
Emily the Criminal
Best International Film
Joyland
Pakistan/USA
Director: Saim Sadiq
Best Supporting Performance In a New Scripted Series
Ayo Edebiri
The Bear
Best Documentary
All the Beauty and the Bloodshed
Director/Producer: Laura Poitras
Producers: Howard Gertler, Nan Goldin, Yoni Golijov, John Lyons
Best Supporting Performance (Film)
Ke Huy Quan
Everything Everywhere All at Once
The post “Everything Everywhere” & “The Bear” Lead the Way at the 2023 Independent Spirit Awards appeared first on TheDailyDay.
]]>The post 2022 Independent Spirit Awards: “The Lost Daughter” Crowned as Top Winner appeared first on TheDailyDay.
]]>The Lost Daughter won the biggest award of the night—the best feature—beating A Chiara, C’mon C’mon, The Novice, and Zola along the way. Its director Maggie Gyllenhaal also had an amazing night, and she was crowned as the best director and best screenwriter for her work on this film.
The acting categories were pretty colorful, with Simon Rex (Red Rocket) and Taylour Paige (Zola) taking home awards for the best male and female lead. Troy Kotsur (CODA) and Ruth Negga (Passing) also received trophies for their supporting performances.
The Independent Spirit Awards also honored the best television projects of the past year for the second time in a row. Reservation Dogs was the biggest winner in this field with two major awards—the best new scripted series and the best ensemble cast.
The 2022 Independent Spirit Awards were held on March 6th at Santa Monica Pier, with Megan Mullally and Nick Offerman serving as hots.
BEST FEATURE
The Lost Daughter
BEST MALE LEAD
Simon Rex, Red Rocket
BEST FEMALE LEAD
Taylour Paige, Zola
BEST DIRECTOR
Maggie Gyllenhaal, The Lost Daughter
BEST SUPPORTING MALE
Troy Kotsur, Coda
BEST INTERNATIONAL FILM
Drive My Car (Japan)
JOHN CASSAVETES AWARD
Shiva Baby
BEST DOCUMENTARY
Summer of Soul
BEST FIRST SCREENPLAY
Vanessa Block and Michael Sarnoski, Pig
BEST FIRST FEATURE
7 Days
BEST EDITING
Joi McMillon, Zola
BEST SCREENPLAY
The Lost Daughter, Maggie Gyllenhaal.
BEST SUPPORTING FEMALE
Ruth Negga, Passing
BEST CINEMATOGRAPHY
Edu Grau, Passing
ROBERT ALTMAN AWARD
Mass
BEST NEW SCRIPTED SERIES
Reservation Dogs
BEST ENSEMBLE CAST IN A NEW SCRIPTED SERIES
Reservation Dogs
BEST NEW NON-SCRIPTED OR DOCUMENTARY SERIES
Black and Missing
BEST MALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Lee Jung-jae, Squid Game
BEST FEMALE PERFORMANCE IN A NEW SCRIPTED SERIES
Thuso Mbedu, The Underground Railroad
The post 2022 Independent Spirit Awards: “The Lost Daughter” Crowned as Top Winner appeared first on TheDailyDay.
]]>